М Е Д И Ј А Ц И Ј А
Поштовани,
Обавешавамо Вас да је у оквиру Основног суда у Шиду , улица Цара Душана број 4, канцеларија број 11, почела са радом Служба за подршку решавању спорова путем посредовања ( медијације).
Наш циљ је да Вам пружимо све релевантне информације о поступку посредовања ( медијације), који је могуће спровести и у згради суда без сношења било каквих трошкова.
Све додатне информације које Вас интересују можете добити сваког петка од 08,00-12,00 часова у управи суда као и путем телефона 022/712-126, локал 22.
Шта је посредовање ( медијација)?
Посредовање је поступак мирног вансудског решавања спорног односа, у које стране добровољно настоје да спорни однос реше путем преговарања, уз помоћ једног или више посредника ( медијатора) који је неутрално и непристрасно лице, коришћењем посебних техника и усмеравањем комуникације између сукобљених страна, помаже у преговорима чији је циљ постизање захеднички прихватљивог споразума о решавању сукоба или спора. Поступак је непристрасан, поверљив, добровољан и неформалан.
Када се примењује медијација?
Медијација може бити примењена у било којој фази решавања насталог спора у имовинскоправним односима физичких и правних лица, привредним, управним и кривичним стварима, у којима стране могу слободно да располажу својим захтевима, и то како пре обраћања супростављених страна суду , тако и после отпочињања поступка пред судом али само када обе стране то предложе, јер је поступак медијације заснован на начелима добровољности, једнакости и равноправности.
Зашто се определити за поступак посредовања ?
1. Стране саме одлучују да ли ће да учествују у поступку посредовања и слободне су да једнострано изађу из поступка посредовања без икаквих последица.
2. Посредник не намеће решење спора странама, већ им помаже да оне саме до решења спора дођу.
3. Посредовање пружа могућност да из овог поступка све стране изађу задовољне.
4. За разлику од судског поступка у поступку посреедовања могуће је расправљати и о емоционалним и ирационалним разлозима уласка у спор.
5. Стране нису ограничене да расправљају само о предмету судског спора.
6. Споразум о решавању спора посредовањем може имати снагу извршне исправе , тако да није неопходно да стране спор решавају пред судом.
7. Поступак посредовања је хитан, спровешће се без одлагања , у најкраћем могућем времену.
8. Посредовање у репавању спорова је јефтиније од судског поступка.
Покретање поступка посредовања ( медијације)
Поступак посредовања се покреће закључењем споразума о приступању посредовању. Стране и посредник закључују споразум о приступању посредовању у писаној форми којим потврђују избор посредника, одређују међусобна права и обавезе у складу са начелима посредовања, утврђују трошкове посредовања и друга питања од значаја за спровођење посредовања.
Избор посредника ( медијатора)
Поступак посредовања спроводи један или више посредника, које стане споразумно одреде. Стране могу да затраже да посредника одреди суд или други орган пред којим се води поступак. Јединствени регистар посредника може се погледати на линку https://www.mpravde.gov.rs/intermediaries.php .